Czym jest stres i jak sobie z nim radzić? Ile dobrego może dać Ci terapia ze zwierzętami? Sprawdź!
Na pewno znasz odpowiedź na pytanie czym jest stres, bo na pewno go doświadczasz, ale przypomnijmy, że jest to reakcja organizmu wiele czynników, brak snu, nieodpowiednia dieta, kłopoty w życiu osobistym czy wymagająca praca. To tak zwane stresory. W reakcji na nie wydziela się hormon stresu czyli adrenalina. Drugim hormonem, który także się uwalnia jest noradrenalina. Objawy stresu mogą być różne, większość ludzi reaguje przyspieszonym biciem serca, zwiększoną potliwością i szybszym oddechem. Stres może być całkiem pozytywny i konstruktywny, ale jeśli jest go za dużo, może przerodzić się w choroby. Więc jak radzić sobie ze stresem?
Wiadomo nie od dziś, że niewyspanie jest jedna z przyczyn stresu. Niewystarczająca ilość albo płytki sen powodują, że przez cały dzień czujesz się zmęczony i rozdrażniony, co powoduje stres. Być może dla pobudzenia sięgasz po kawę lub mocną herbatę, a to jeszcze bardziej potęguje objawy. Jeśli ten opis pasuje do Ciebie, postaraj się wyznaczyć sobie stałe godziny wypoczynku, wstawaj i kładź się o tych samych porach także w weekend.
Żeby poprawić jakość swojego snu weź pod lupę także materac i poduszkę. Być może śpisz na zbyt miękkim lub zbyt twardym materacu i z konieczności przyjmujesz taką pozycję, w której trudno Ci się wyspać. Spore znaczenie ma także odpowiednio dobrane podparcie głowy. Powinno być wykonane z naturalnych, niealergicznych materiałów, jak na przykład poduszka z wypełnieniem z wełny alpak, która stanowi idealne podparcie dla karku i głowy, a przy tym ma przyjazną dla skóry poszewkę z miękkiego bawełnianego materiału.
Błędem jest także używanie łóżka do czegoś innego niż sen. Chodzi tu o spędzenia na nim czasu za dnia, na przykład podczas nauki, pracy czy innych zajęć wymagających skupienia. Jeśli przyzwyczaisz się, że łóżko jest miejscem, w którym nie odprężysz się, a wręcz przeciwnie – stresujesz i skupiasz – możesz mieć spore problemy z zaśnięciem.
Są różne sposoby radzenia sobie ze stresem, ale te najskuteczniejsze opierają się o kontakt z naturą. Regularne spacery w cichym miejscu, na przykład w parku czy w lesie, mogą wiele zmienić w Twoim życiu.
Pomocne będą także zwierzęta! Obecnie istnieją skuteczne terapie ze zwierzętami na stres i nie tylko. Miłe, przyjazne zwierzęta, jak na przykład alpaki, pomogły wielu ludziom już samym wyrazem pyszczka.
Stres często maskuje poważniejsze choroby, takie jak na przykład depresja. Czy zwierzęta pomagają też w depresji? Oczywiście, że tak! Animaloterapia, która opiera się na kontakcie ze zwierzęciem, pielęgnacją, głaskaniu czy po prostu spacerowaniu odpręża, przywraca siły życiowe, napełnia optymizmem i uczy akceptacji samego siebie.
Zdrowe regularne posiłki, pomogą znacząco zmniejszyć poziom Twojego stresu. Zadbaj o zbilansowaną dietę, w której obecne będą owoce, warzywa, zdrowe tłuszcze i białko.
Jednak nawet jeśli jesz zdrowo, ale w pośpiechu i w niesprzyjającym otoczeniu Twój zaciśnięty żołądek nie będzie pracował wydajnie. Dlatego zadbaj o swój komfort podczas posiłków.
Do snu dobrze jest się przygotować i odprężyć jeszcze zanim znajdziesz się pod kołdrą. Wycisz się. Wypij zieloną lub białą herbatę albo napar ziołowy z ulubionego kubka lub filiżanki. Tak, to z czego pijesz także ma znaczenie! Poza walorami smakowymi naparu kubek z wesołym napisem, sprawi, że zaśniesz z uśmiechem. Jeśli nie masz aktualnie ulubionego kubka, może czas taki kupić? Wpadnij zobaczyć naszą kolekcję.
Możesz także spróbować medytacji z cichą muzyką relaksacyjną albo kąpieli w ciepłej wodzie.
Jednym z objawów stresu są uporczywe myśli, które krążą w Twojej głowie i nie chcą dać spokoju. W takiej sytuacji postaraj się znaleźć chwilę dla siebie, usiądź, skup się na sobie i spisz wszystko to, co Cię zestresowało. To pomoże Ci uporządkować myśli, spojrzeć na wydarzenia z innej perspektywy i pomoże się uspokoić. Na tak osobiste zapiski warto przeznaczyć osobny zeszyt lub notes.
Jak radzić sobie ze stresem? To zjawisko powszechnie występuje w naszym życiu i choć każdy trochę inaczej odczuwa objawy stresu, nie powinieneś go bagatelizować i uznawać za zwyczajny element życia. Jeśli adrenalina i kortyzol – hormony stresu są wytwarzane w nadmiarze, nadchodzi tak zwana faza wyczerpania, która może być przyczyną wielu chorób.
Powinieneś znaleźć własną metodę na redukcję napięcie. Sposoby radzenia sobie ze stresem, które bez wątpienia warte są polecenia, to ruch na świeżym powietrzu, spacery i częsty kontakt z naturą. Badania wykazały, że na przewlekły stres i choroby takie jak depresja, bardziej narażeni są mieszkańcy dużych miast, niż mieszkańcy wsi. Czego to dowodzi? Czy zwierzęta pomagają w depresji? Zdecydowanie tak. Terapie ze zwierzętami na stres, takie jak na przykład alpakoterapia bardzo skutecznie likwidują napięcie i przywracają siłę do życia. Sprawdź sam jak animaloterapia może pomóc i Tobie!