Jak kreatywnie zachęcić dziecko do nauki pisania i czytania? 

Początki pisania nie powinny być związane z nudą. Zdecydowanie najlepsza jest  nauka poprzez zabawę! Sprawdź nasze pomysły! 

Nauka pisania i czytania dla dzieci czasem bywa ciężka i żmudna, a dziecko może być zmęczone jednostajnym pisaniem szlaczków i literek albo sylabizowaniem nudnych fragmentów podręczników. Z drugiej strony żaden rodzic nie chce, żeby jego dziecko było analfabetą. Jak zachęcić dziecko do pisania i czytania tak, żeby mały uczeń nie czuł się przytłoczony i znudzony, a efekty stały się widoczne? Sprawdź nasze metody! 

Pierwsze kroki

Naukę pisania najlepiej zacząć już w przedszkolu. Nie mamy tu na myśli kreślenia liter na kartce, ale ćwiczenia małej motoryki. 

Jak ćwiczyć? Pozwól maluchowi spełnić się artystycznie! Daj mu plastelinę, ciastolinę, albo zwykłą kartkę z kolorowanką i kredki. Spróbujcie też sił w tworzeniu biżuterii z koralików albo malowania palcami. 

Świetnym pomysłem na rozwijanie sprawności manualnej u dziecka będą również drobne prace domowe, takie jak pieczenie ciasteczek z tatą lub mamą. Pozwól dziecku dodawać składniki i wycinać kształty.   

Przykład idzie z góry 

Do nauki czytania zdecydowanie ciężej będzie przekonać malucha, który nigdy nie widział mamy czy taty z książką. Nie martw się! Na czytanie nigdy nie jest za późno.

Może zaczniecie bawić się razem i odkrywać książeczki dla dzieci? Czytajcie wspólnie zaczynając od prostych historyjek, na przykład o przygodach małego serduszka i sympatycznych alpak. Podczas czytania akcentuj wyrazy i zmieniaj głosy. Dzięki temu Twoje dziecko będzie kojarzyć czytanie z niezłą zabawą z mamą albo tatą.  Spróbujcie swoich sił także w układaniu wierszyków albo prostych rymowanek. 

Trening pisania 

Nauka pisania dla dzieci powinna być przede wszystkim zabawą. Zapomnij o sztywnym ćwiczeniu literek. Nie tędy droga. Zamiast tego wręcz dziecku kolorową kredę i namalujcie szlaczki na chodniku albo patyczkiem po piasku, ważne, żeby nie było nudno! 

Możesz także wyciąć alfabet. Następnie nazwijcie literki razem i powieście w pokoju dziecka, aby mały uczeń się z nimi oswoił. 

Przekonaj się, też ile radości może przynieść dziecku piękny zeszyt lub notatnik i długopis. Zdecydowanie lepiej ćwiczy się pisanie pięknym długopisem z wesołą alpaką na czubku i w zeszycie dostosowanym do upodobań chłopca i dziewczynki. 

Nauka z muzyką 

Muzyka także ma wiele wspólnego z pisaniem, bo uczy poczucia rytmu i sylabizowania. Możecie wspólnie śpiewać, wyklaskiwać rytm czytanego tekstu. Dobrym pomysłem na urozmaicenie codziennych ćwiczeń będzie też gra na instrumentach takich jak tamburyn albo marakasy.    

Pisanie i czytanie powinno kojarzyć się dziecku jak najlepiej. Dlatego jedyną skuteczną metoda jest nauka poprzez zabawę i to kreatywną. Unikaj nudy, nie zmuszaj pociechy, a przede wszystkim chwal i doceniaj postępy. Każdy lubi wiedzieć, kiedy robi coś dobrze, a już zwłaszcza mały uczeń! Nauka pisania dla niektórych dzieci nie będzie łatwą sprawą. Może to być oznaką zaburzeń na przykład dysleksji.  Takie dzieci mogą mieć trudności z trzymaniem ołówka lub zbyt mocno go ściskać. Nie lubią także zbytnio zabaw wymagających precyzji. Dlatego jeśli zauważysz u swojego dziecka obniżenie sprawności manualnej i psychoruchowej zasięgnij porady u specjalisty.