Czy czytanie dzieciom  ma wpływ na ich rozwój ?

Czy w erze tak powszechnej informatyzacji , telefonów komórkowych, gier, komputerów  jest jeszcze miejsce i potrzeba czytania dzieciom książek?

Czytanie bajeczek, od najmłodszych lat jest bardzo ważne gdyż pozytywie wpływa na rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka. Codziennie czytanie dziecku przez ok 20 -30 min stymuluje rozwój mózgu dziecka co wiąże się chociażby z lepszym przyswajaniem wiedzy  w przyszłości. Pomaga rozwijać język, dzięki temu dziecko próbuje wcześniej i chętniej mówić. Natomiast poprzez śledzenie rozwoju akcji uczy się zależności przyczynowo – skutkowej, stara się przewidywać akcje, wyciągać wnioski z zachowania bohaterów a tym samym młody słuchacz  zaczyna wyrabiać sobie swój system wartości. Ponadto czytanie dzieciom pomaga usprawniać pamięć a także poprawia koncentracje, uczy myślenia.

Literatura rozbudza wyobraźnię dziecka, gdyż nie jest ono tylko biernym obserwatorem jak w tv, gdzie wszystko ma pokazane i nie musi używać wyobraźni ponadto rozbudza u dziecka ciekawość świata i ludzi. Dziecko częściej interesuje się literami i chce się ich uczyć.

Książka to ogromna skarbnica wiedzy o emocjach jakie nas otaczają, każdy bohater przezywa różne sytuacje co za tym idzie, różnie sobie z nimi radzi i przezywa wiele skrajnych uczuć, dziecku jest trudno je rozpoznać i wyrazić, często dziecko nie wie co czuje, natomiast śledząc wybory bohaterów pomału sam zaczyna się uczyć ich wyrażania .

Bardzo często dzieci utożsamiają się z bohaterami, którzy szczególnie zapadły im w pamięć, dlatego też ważne jest aby dobór książeczek dla modnego odbiorcy był dostosowany do wieku ale także z mądrą treścią. Aby oprócz przygód bohaterów książeczki kreowały pozytywne zachowana  w stosunku do siebie nawzajem jaki i otaczającego nas świata. Poprzez książeczki, dzieci można również oswajać z ich trudnościami, pomagać przełamywać lęki i w przyjazny sposób uczyć ich o różnych trudnych sytuacjach, które zdarzają się na świecie i w życiu.  

Jednak dla dziecka najważniejsza jest nasza obecność gdy czytamy mu książeczkę, czuje się wtedy ważne i kochane. A my dajemy mu wyłączną uwagę i poczucie, iż jest dal nas bardzo ważne i lubimy spędzać z nim czas poznając nowe przygody bohaterów. Fajnym rytuałem jest wieczorne czytacie dziecku, gdyż wtedy jest ono w centrum uwagi co niekiedy jest trudne w wyzwaniach dnia codziennego, kiedy to musi konkurować z pracą , telefonem, komputerem, grami itp. o uwagę rodzica. Wieczorny czas, gdy czytamy razem książeczki , przytulamy się rozmawiamy o tym co się wydarzyło w książce i w ciągu całego dnia jest bardzo cenny dla nas, zaspokaja czas bycia razem i wzmacnia naszą więź z dzieckiem a to jest ważne dla dziecka i dla nas również.

Tak więc w czasach tak zaawansowanej informatyzacji powinno być miejsce na czytanie dzieciom książek, gdyż ma to na nie bardzo duży- pozytywny wpływ i pozwala nam spędzić z nimi i tylko z nimi czas na 100% .