Jakość wełny z alpak, czyli co trzeba wiedzieć o „wełnie bogów”?

Szara czapka z wełny alpaki

Doskonała jakość wełny z alpak mówi sama za siebie. To delikatne włókna, miękkie, wytrzymałe i przyjazne dla skóry.

Jakość wełny z alpak, czyli najdelikatniejszej wełny świata

Wysoka jakość wełny z alpak jest niemal legendarna. A w każdym razie legendą jest, że to bogowie podarowali alpaki ludziom. Czyżby były boskimi zwierzętami? Jedno jest pewne, wyroby z tego rodzaju włókien były tak cenne i wartościowe, że początkowo zarezerwowane tylko dla arystokracji. „Wełna bogów”, bo tak się o niej mówi, to niezwykły materiał o wielu pożądanych właściwościach.

Inna nazwa jest równie trafna i piękna: „inkaskie złoto”. Alpaka to włókno niezwykle miękkie, delikatne w dotyku i cieniutkie – tym właściwościom zawdzięcza duże zainteresowanie kupujących. Dodatkowo Hodowla alpak nie niszczy środowiska, a sama wełna nie wymaga stosowania chemikaliów przy obróbce, co również przysparza zwolenników materiałowi. Biorąc pod uwagę zainteresowanie wełną alpak i jej naprawdę niezwykłą jakość, pomysłowa legenda jest całkiem bliska prawdy.

Wełna alpacza najwyżej jakości

O jakości wełny alpak świadczy delikatny, naturalny połysk włókna. Ważna przy klasyfikacji jest jego długość i grubość mierzona w mikronach: im są cieńsze, tym wełna wyższej jakości i mniej drapiąca. Warto o tym pamiętać podczas zakupów. Wełna alpak wyróżnia się na tle innych włóczek, ale sama też ma różne odmiany. Jej wyjątkowym rodzajem jest tak zwana baby alpaka. To ekskluzywne włókna, najcieńsze i najdelikatniejsze, uzyskiwane głównie z runa rocznych osobników podczas ich pierwszego strzyżenia (choć dzięki rozwojowi hodowli również starsze zwierzęta mogą dawać podobne).

„Wełna bogów” sprawdza się przede wszystkim w produkcji ciepłej odzieży , na przykład czapek, rękawiczek i szali. Jednak jest popularna także w rękodzielnictwie – można spotkać przepiękne wyroby z wysokiej jakości wełny alpak, na przykład dywaniki, koce, poduszki, kołdry czy dodatki jak torebki. Wełna alpak występuje w ponad dwudziestu kolorach, a każdy z nich ma wiele swoich odcieni, co stwarza naprawdę szerokie możliwości kolorystyczne.

Mitenki z alpaki

Od czego zależy jakość wełny z alpak?

Wpływ na jakość wełny alpak ma wiele czynników. Przede wszystkim jakość samego zwierzęcia, w tym grubość jego okrywy. W uzyskiwaniu jak najlepszych włókien ważny jest również wiek: młodsze alpaki mogą dawać delikatniejsze runo. Jakość wełny alpak zależy także od odpowiedniego karmienia. Właściwe żywienie gwarantuje, że uzyskana wełna będzie bardziej wytrzymała. Oczywiście zwierzęta muszą przede wszystkim być dobrze traktowane. Stres fatalnie działa nie tylko na ludzi – w przypadku alpak może mieć wpływ na jakość ich wełny.

Czy jakość wełny z alpak uzasadnia cenę włóczki?

Cena wełny z alpak jest dość wysoka w porównaniu do innych materiałów. Warto jednak zapoznać się z kształtującymi ją czynnikami, żeby zrozumieć, z czego to wynika. Na cenę wełny z alpak wpływają między innymi koszty transportu – większość zwierząt żyje w Ameryce Południowej, włókno trzeba więc specjalnie sprowadzać. Z tego samego powodu jest materiałem rzadko spotykanym, co również przekłada się na wartość włókna alpak. Populacja alpak rośnie bardzo powoli w przeciwieństwie do podaży na ich wełnę. A ponieważ alpaki strzyże się raz w roku, nie mogą wyprodukować tak dużo wełny, by wystarczyło na pokrycie całego zapotrzebowania.

Doskonała jakość, spory popyt i niewystarczająca podaż. Nic dziwnego, że cena wełny alpaczej jest wysoka. Wystarczy jednak dotknąć wykonanej z niej czapki czy szala, by wszystko zrozumieć. Nie da się nie zakochać w delikatnym i mięciutkim splocie tej wełny, naturalnych kolorach i cieple materiału. Dodatkową zaletą jest wytrzymałość ubrań – zachowają swoje właściwości przez naprawdę wiele chłodnych, zimowych wieczorów. W tym przypadku jakość wełny z alpak mówi sama za siebie.