Pluszak – czyli pierwszy przyjaciel dziecka.

Czy pluszowy miś, alpaka, robot, ślimak, wąż są ważni dla dzieci, czy to dobry prezent?

Oczywiście, że tak, każdy z nas pamięta z wczesnej młodość jakiegoś mniej lub bardziej lubianego pluszaka. Niejednego z nas był to prawdziwy mięciutki, milutki przyjaciel, który wytrzymał z nami długo. Nie skarżył się, gdy ciągnięto go za łapkę, nogę, ucho, ogon po podłodze, ziemi czy nawet po kałuży czy śniegu. Wytrzymywał wszystko i zawsze mu się podobało J. Towarzyszył nam przez lata, gdyż pluszak jest wytrzymała zabawką, nie straszne mu są upadki z wysokości, wylanie soku czy umalowanie pisakiem. Zawsze był zadowolony i na nas czekał.

11770823478

Jak wynika z naszych wspomnień pluszaki odgrywają ważną rolę w życiu dziecka, oczywiście są też takie maluszki, które zamiast pluszaka wolą pieluszkę, autko, lub jakiś inny przedmiot, każde dziecko wybiera sobie samo to co mu odpowiada. Dzieci przywiązują się do maskotek a wybór ulubionej nie jest tak prosty, gdyż jest ich bardzo dużo ale każdy może dostosować je do swoich zainteresowań czy charakteru, na szczęście możemy je znaleźć w różnych kształtach i rozmiarach.

Są to przyjaciele, którzy czeka aż nasze pociechy zasną, przychodzą zawsze z pocieszeniem, gdy go potrzebują, kiedy rodziców przy nich nie ma zastępują ich, stają się takim synonimem spokoju i bezpieczeństwa. Chodzą z dziećmi do przedszkola, żłobka, jeżdżą wszędzie tam gdzie dziecko. Często pomagają się wyciszyć, pozbyć negatywnych emocji, uspokoić.

11684956630

Dziecko powierza im swoje sekrety ale też uczy się empatii, poprzez codzienną opiekę nad swoim przyjacielem, uczy się okazywać czułość i troszczy się o swojego najlepszego towarzysza, musi także pamiętać o nim żeby nie zginął, dbać o niego żeby się nie zniszczył, uczy się odpowiedzialności.

Dobrym pomysłem jest także uczenie dziecka samodzielności poprzez opiekę nad przytulanką, kiedy dziecko musi misia nakarmić, przebrać czy uczesać. Pluszak może przeżuwać te same problemy co dziecko, razem chorować, otarcie skóry, które dziecko boli można rozłożyć też na pluszowego przyjaciela. Razem uczą się używania nocnika, jeździć na rowerze itp. Opieka nad maskotką może być również wstępem dla nieco starszych dzieci do posiadania upragnionego własnego zwierzątka o które trzeba dbać codziennie bez względu na pogodę czy chęci .

Ważne jest aby uszanować uczucia dziecka względem pluszowego przyjaciela i nigdy nie wolno się śmiąc z tej przyjaźni, nawet gdy wydaje się ona nam nadmierna, nie należy też dziecku tej maskotki odbierać za karę czy z innego powodu. Emocje dziecka są bardzo ważne i należy je zawsze szanować dlatego też nie wolno jej wyrzucać trzeba ją zostawić nawet gdy maskotka jest już podniszczona nieco brudna i wolelibyśmy ją wymienić na nowszy model .