Wpływ przytulanek na stres

śpiący chłopiec przytulający misia

Jak poradzić sobie ze stresem u małych dzieci? Sprawdź, ile dobrego może zdziałać miękka przytulanka! 

Stres, złość i zdenerwowanie towarzyszą Twojemu dziecku od najmłodszych lat. Zastanawiasz się, jakie ono może mieć problemy, zwłaszcza jeśli nie ma rachunków do płacenia i nie przeżywa zawodów miłosnych? Dziecięce problemy są trochę inne niż dorosłych, ale emocje, jakie towarzyszą nam i naszym pociechom są takie same. Zagubiona rzecz, dokuczliwi koledzy lub koleżanki albo niezrozumiałe dźwięki czy po prostu za ostre światło u niemowlęcia i kłopot gotowy. Z pomocą przyjdą Ci miłe puchate zabawki! Zobacz, jak wielka jest rola przytulanki w życiu dziecka

Kojący dotyk 

Wszystko zaczyna się od dotyku. Od początku życia, poznajemy otaczający nas świat przez bodźce dotykowe, dlatego tak ważny jest czuły dotyk i przytulanie. Potrzeba bliskości u człowieka w każdym wieku po prostu musi być zaspokajana! 

Pluszaki wzmacniają poczucie bezpieczeństwa u dzieci właśnie dzięki temu, że maluch może je przytulać i głaskać. Większość dzieci zabiera wszędzie ulubione przytulanki i pilnuje swojej własności. 

Dlatego jednym z godnych polecenia sposobów na stres u dzieci są maskotki przedstawiające na przykład lubiane przez dziecko zwierzęta. Kangur, królik, koziołek Maniek czy wesoła alpaka? Mają miękkie futerko i zostały uszyte z przyjaznych wysokogatunkowych materiałów. Sprawdzą się idealnie i to nie tylko w przypadku dzieci! 

Przytulanki na stres i złość  

Twoje dziecko się złości? Pomóż mu zrozumieć, czym jest złość i jak sobie z nią radzić. Najgorsze co możesz zrobić, to zacząć upominać malucha. “Przestań się złościć!” “Co ty wyprawiasz? Uspokój się.”  Takie zdania tylko pogorszą sytuację. 

W przypadku rozzłoszczonego kilkulatka wiele zdziałać może wyładowanie złości oraz rozmowa o uczuciach i uważne słuchanie. Mniejsze dzieci można uspokoić i rozbawić, na przykład pokazując ulubioną maskotkę. Widok pluszaka i jego uśmiechniętej buzi odpręży malucha, oderwie jego uwagę od przedmiotu albo osoby, która go rozzłościła. Przytulanki na stres i na złość? Idealne rozwiązanie!  

Spokojny sen i łatwe zasypianie 

Wielkie znaczenie ma też aranżacja pokoju dziecięcego! Pamiętajmy, że pluszowe zabawki w wesołych kolorach warto eksponować w pomieszczeniu, w którym dziecko sypia. Rozłożenie pluszaków czy puchatych poduszek sprawi, że pomieszczenie będzie przytulne, a dziecko otoczone miękkimi, przyjemnymi zwierzętami o przyjemnych oczach i pyszczkach będzie czuło się bezpieczne, a co za tym idzie, zaśnie łatwiej i bez stresu.   

Jak wybrać przytulankę 

Jaka powinna być przytulanka dla niemowlaka? Przede wszystkim bezpieczna. Nie powinna mieć wystających elementów, które mogą się oderwać i zostać połknięte. Pamiętaj, że dzieci w tym wieku poznają świat przede wszystkim przed dotyk i smak! Dlatego wszystko, co znajdzie się w zasięgu małych rączek, prędzej czy później znajdzie się też w buzi. Dlatego dobrym pomysłem będą maskotki alpaki wyhaftowanymi noskami, czy oczami. Miękkie maskotki stymulują zmysły i zdolności poznawcze malucha, można je także chwytać i tarmosić, co rozwija małą motorykę. 

Inaczej rzecz ma się w przypadku przytulanki dla kilkulatka. Na tym etapie dzieci nadal kochają i potrzebują futrzastych przyjaciół, ale w tym wieku bardziej cenione są ciekawe wzory, kolory i podział na zabawki dla dziewczynek i dla chłopców. 

Rola przytulanki w życiu dziecka jest naprawdę ogromna. Maskotki to najlepsi przyjaciele naszych dzieci, którzy często zostają z nimi od początku aż do końca dzieciństwa, a nawet dłużej. Pomagają radzić sobie z emocjami, uczą okazywania uczuć i opieki oraz troski. Są różne sposoby na stres u dzieci, jednak większość problemów bierze się z zaburzonego poczucia bezpieczeństwa. Przytulanki na stres to bardzo dobre rozwiązanie dla Twojego dziecka. Pamiętaj, by właściwie je dobrać. Inaczej powinna wyglądać przytulanka dla niemowlaka, a inaczej dla kilkulatka.