Jak dbać o wyroby z wełny alpak?

zielona wełna

Wyroby z wełny alpaczej wymagają specjalnego traktowania. Na szczęście to nic trudnego! Oto krótka instrukcja obsługi. 

Jak dbać o wyroby z wełny alpak? Czapki, szaliki, koce czy skarpetki nie mogą być prane tak samo jak większość wyrobów wełnianych. Jednak, mimo że ich pielęgnacja wymaga nieco więcej wysiłku warto poświęcić im czas bo “odwdzięczą się” wytrzymałością i miękkością. 

Jak prać? 

Wyroby z wełny alpaczej należy prać ręcznie w wodzie, której temperatura nie przekracza 30 stopni Celsjusza. Pod żadnym pozorem nie poddawaj ich wirowaniu, wybielaniu, chlorowaniu ani suszeniu w suszarce bębnowej. Dlaczego to takie ważne? Wełna alpaki jest miękka i delikatna, dlatego w wyższych temperaturach ma skłonność do filcowania i gręplowania. 

Po prostu pozwól swojej czapce, skarpetom albo kocowi swobodnie nasiąknąć wodą. Nie pocieraj ani nie wykręcaj, a jedynie lekko wygniataj.  

Po praniu wypłucz dokładnie ze środka piorącego. Do wody możesz dodać odrobinę naturalnej, ziołowej odżywki do włosów, która działa jak środek zmiękczający tkaniny, dodawany do zwykłego prania.     

W czym prać? 

Czapki z wełny alpak, podobnie jak wełniane skarpety, koce czy szale mogą nie wytrzymać prania w mocnych detergentach. Do prania wyrobów z alpaki radzimy użyć ziołowych szamponów. Zaskakujące? Nie koniecznie! Tradycyjne środki piorące często zawierają lanolinę, tymczasem wełna alpak nie jest nią pokryta, dlatego wypranie nawet w specjalnych środkach do wełny może zaszkodzić wyrobom z wełny alpaczej.  

Jak suszyć? 

Jeśli wyprałeś i wypłukałeś już swój koc albo czapkę, osusz ją przez zawinięcie w ręcznik. Wygnieć delikatnie, bo produktów z alpaki nie należy wyżymać. Nie zalecamy też wieszania ich na sznurkach i suszarce ani tym bardziej na sznurach poza domem, czy to na balkonie czy w ogrodzie. Pod żadnym pozorem również nie zapinaj ich spinaczami ani klamerkami do bielizny. Produkty z runa alpak najlepiej suszy się na leżąco, rozłożone poziomo na ręcznikach. 

Jak często prać? 

Wełna z alpaki ma wielką zaletę, o której wspomnieliśmy już przy okazji omawiania zalet noszenia czapki z wełny alpaczej, jest to, że nie zawiera lanoliny. Dzięki temu nie rozwijają się w niej roztocza. Nie chłonie także zapachów ani nie powoduje nadmiernego pocenia, czy to skóry głowy, czy stóp. Dlatego jej pielęgnację można ograniczać do drobnych zabiegów, które przeprowadzisz w razie potrzeby. 

Warto jednak wietrzyć je co jakiś czas, zwłaszcza jeśli masz w domu poduszki lub kołdry z runa alpaczego. Konieczne jest także regularne zmienianie poszewek i czyszczenie plam, które pojawiają się podczas zwykłego użytkowania. Nie używaj odplamiaczy,  pamiętaj o praniu w delikatnym szamponie. 

Jeśli jednak plama jest bardziej uparta, możesz spróbować odplamiania naturalnymi środkami jak:

  • Ocet,
  • Cytryna,
  • Sól,
  • Mąka ziemniaczana,
  • Mąka pszenna,
  • Mydło galasowe, 
  • Gliceryna,
  • Woda amoniakalna.

A co jeśli jednak się sfilcuje?  

Chociaż wełna z alpak jest trwała i wytrzymała, z czasem może się kulkować albo mechacić i nie jest to defektem wyrobu, a całkowicie naturalnym procesem. Jeśli chcesz, żeby Twoja czapka, rękawiczki albo koc wyglądały jak nowe przez cały czas, możesz usuwać kulki na przykład za pomocą nożyczek do paznokci. Jednak szybszym i zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup specjalnej golarki do wełny. Należy jednak używać jej wyłącznie na sucho i bardzo delikatnie. 

Inne przydatne informacje 

Nie tylko my lubimy wyroby z wełny. Kochają ją także… mole. Żeby nie pożarły Twoich akcesoriów, radzimy zaopatrzyć się w woreczki z lawendą i powiesić w szafie, położyć w szufladach, albo w innym miejscu, gdzie trzymasz produkty z alpaki. Mogą to być inne środki odstraszające owady, jednak w tym przypadku warto stawiać na naturalne. 

Owady także świetnie czują się w ciasnych miejscach, dlatego unikaj upychania alpaczych wyrobów. 

Mamy nadzieję, że już wiesz jak dbać o wyroby z wełny alpak. Choć wyroby z wełny alpaczej wymagają nieco więcej troski, są prawdziwym ratunkiem dla alergików. Wpadnij na naszą stronę alpakateam.pl, gdzie czekają na Ciebie poduszki, koce, szale, czapki i wiele, wiele innych.